[Obin] [Fwd: [Imc-pl-wawa] spotkanie w Gdańsku - sprawozdanie]

From: szczym <szczym_at_obin.org>
Date: Tue, 12 Apr 2005 20:31:45 +0200

attached mail follows:



Sprawozdanie ze spotkania.
Było nas trochę, było fajnie i wesoło, zrobiliśmy sobie koszulki na sitodruku, tematów dużo, dyskusje nieraz zacięte, więc proszę o uzupełnienia. W spotkaniu wzięli udział: Gdańsk (w osobie Szczyma), Wrocław (Bartek i Kisiel), Toruń (Boud i Didleth) i Warszawa (Gosia, Harcesz, Marta) i Michał z Belgii
Zmiany zaproponowane na spotkaniu wyślę osobno jako PROPOZYCJE.

I. raport z ośrodków.
Opowiedzieliśmy, co u kogo słychać, ile jest osób zaangażowanych w indy, jaki jest odbiór na zewnątrz itd. itp. W GDAŃSKU Indymedia spełniają swoja rolę dla lokalnych alter vel. anty, jednak nie ma kontaktu z ludźmi i grupami spoza tego środowiska. W TORUNIU odbywają się cotygodniowe spotkania w Pilonie, wspólne dla indy, FA, autonomistów i Empatii. Była akcja vlepkowo-ulotkowa. W planie warsztaty w kafejkach. Kontakt z imc-pl i imc-pl-red mocno kuleje. We WROCŁAWIU publikują ludzie też spoza kolektywu indymediów, temat indy był omawiany na jakichś zajęciach na Uniwersytecie Wrocławskim. W WARSZAWIE ludzie wiedzą o indy, jednak mało publikują i są nastawieni raczej nieufnie. Nie rozumieją idei samouczestniczenia, choć powoli się to zmienia i jest coraz lepiej. W Czarnej Emilce (Centrum Inicjatyw Społecznych CE) raz w tygodniu są spotkania otwarte i dyżury, czasem jakieś warsztaty albo pokazy filmów.

II. Techniczni przedstawili sytuację dotyczącą serwerów i sposób działania kolektywów technicznych w całych indymediach. W razie problemów i nieobecności żadnego z technicznych polskich IMC, możemy zwracać się o pomoc do innych technicznych na indymediowym irc&#8217;u, kanał tech, lub pisać na listę techniczną indy (ogólną listę, nie polską)
Czy ktoś z technicznych może podać dokładne adresy listy i kanału irc?

III. Omówiliśmy kwestię usprawnienia kontaktu techniczni &#8211; kolektyw redakcyjny oraz techniczni &#8211; użytkownicy. Temat wypłynął przy okazji braku możliwości publikowania z powodu awarii w czwartek i piątek, co przez użytkowników zostało skojarzone z pogrzebem JPII, cenzurą i zablokowaniem publikowania podobnie jak to miało miejsce w niedzielę. Ustaliliśmy, że w razie problemów technicznych uniemożliwiających publikowanie, techniczni:
-wyślą informację na listę ogólną i/lub redakcyjną
-wstawią na stronie planszę informującą o kłopotach.

IV. KALENDARZ &#8211; uczestnicy i uczestniczki spotkania byli zgodni, że stworzenie kalendarza to dobry pomysł. Zdania były podzielone co do kwestii praktycznego funkcjonowania, wypracowaliśmy jednak wspólną propozycję:
-w kalendarzu będą wszystkie nadchodzące wydarzenia, nie tylko te relacjonowane przez kogoś z indy (można pomyśleć o jakimś sposobie graficznego wyróżnienia takich wydarzeń).
-propozycje wpisania wydarzeń do kalendarza będą zgłaszane na listę ogólną imc-pl. Czas decyzji &#8211; 1 dzień, czyli 24h.
Link do kalendarza czy też jego fragment może znajdować się nad newswire, jest to do ustalenia.

V. Tryb szybkiego podejmowania decyzji nt. artykułów do środkowej kolumny.
Czasem wrzucaliśmy coś na środek szybciej, niż przewidywały to dotychczasowe procedury. Termin 24h w niektórych sytuacjach jest zdecydowanie za długi. Jednocześnie wiadomości można publikować w newswire, a dłuższy termin sprzyja zweryfikowaniu informacji, zwłaszcza jeśli podawane są na gorąco z akcji. Propozycja w wypadku chęci wsadzenia tekstu szybko na środek:
-czas decyzji &#8211; 4 godziny od pojawienia się informacji w newswire.
-osoba/by chcące opublikować tekst na środku zawiadamiają o tym na liście. Jednocześnie kontaktujemy się ze sobą telefonicznie i kto może pędzi do kompa (uwaga! Wymaga to brania numerów telefonów od nowych wolontariuszy, żeby nie centralizować procesu decyzyjnego w rękach krewnych i znajomych).
-tekst dopracowywany jest na bieżąco na wiki. Ze względu na małą znajomość tego programu, kolejne wersje będą przesyłane na listę redakcyjną i również tam mogą być komentowane i zmieniane.
-dbamy o podanie źródła informacji (np. według demonstrantów..., osoby otoczone przez policję twierdzą, że..).
-jeśli będzie taka konieczność, piszemy potem na chłodno kolejny tekst podsumowujący wydarzenie, uzupełniający informacje.

VI. OSZOŁOMY I WANDALE.
Zgodnie stwierdziliśmy, że przypadki osób chcących zniszczyć serwis mogą się zdarzyć, na co dowód mieliśmy ostatnio w postaci wiadomo kogo. Dużym problemem może być osoba wroga indymediom, która wejdzie do kolektywu redakcyjnego i uzyska prawo veta. Tu dla obrony mamy zapis o konieczności zdobycia zaufania członków kolektywu oraz możliwość odebrania prawa veta. Ponadto wg. punktu III.1.3. &#8222;Veto *musi być* poparte uzasadnieniem wskazującym, które punkty polityki redakcyjnej nie pozwalają go zamieścić. Veto bez takiego uzasadnienia jest nieważne&#8221;.
W wypadku takich problemów potrzebne są:
-ochrona i wsparcie członków redakcji walczących z problemem. Osoby ukrywające lub przenoszące tekst mogą być narażone na ataki, agresję, wciągane w niekończące się dyskusje. Tu głównym problemem okazał się brak solidarności między nami. Innymi słowy &#8211; wspierajmy się wzajemnie w trudnych sytuacjach.
-ochrona serwisu. Jako że &#8222;prawo tworzy się nie na czas słońca, ale na czas deszczu&#8221;, postanowiliśmy wrócić do propozycji WANDALI, i pracować nad konkretnymi zapisami na liście ogólnej. Z ustaleń na spotkaniu: będzie to procedura stosowana w ostateczności, gdy zawiodą inne sposoby rozwiązania problemu. Uznanie kogoś za wandala musi być poprzedzone zwróceniem się do takiej osobą i prośbą o poprawę, próbami wyjaśnienia kontrowersji. W propozycji był zapis o świadomym działaniu &#8211; można z niego zrezygnować, gdyż np. w wypadku wariatów niszczenie nie musi być świadome.

VII. PUBLICYSTYKA i INNE MEDIA
Temat rzeka i pomysłów dużo.
Propozycje (o tym już było na liscie):
-usunąć rubrykę &#8222;strona www&#8221; z formularza publikacji i formularza komentarzy. Służy ona reklamowaniu i wpływa na kontekst informacji.
-wymóg podania źródła w formularzu publikacji. Należy sprecyzować termin &#8222;źródło własne&#8221;.

Kisiel zaproponował zlikwidowanie podziału na newswire/publicystyka/inne media, i zastąpienie go podziałem LOCAL/GLOBAL. Nie będzie w nim innych mediów, teksty publicystyczne i tłumaczenia &#8211; tak, jeśli robione dla indy. Jest to pomysł na przyszłość, trzeba go dokładnie opracować łącznie ze zmianą całej polityki redakcyjnej, czekamy więc na całościowy projekt i propozycję, żeby pracować nad konkretami.

Tymczasem skupiliśmy się nad szukaniem rozwiązań w ramach dotychczasowego kształtu prawej kolumny.
-Publicystyka &#8211; część osób chce likwidacji, bo jest tam pełno śmieci. Inni jej bronią, ponieważ trafiają tam czasem wartościowe teksty, a żeby indymedia spełniały swoją rolę, musi być miejsce na teksty polemiczne, pisane z pasją i emocjami.
-Inne media &#8211; nie jest to lubiana rubryka, jednak był sens wprowadzania tego punktu (np. brak innych źródeł informacji nt. wydarzeń zagranicznych). Innym argumentem za jest myśl, że Indymedia powinny być miejscem nie tylko tworzenia, ale też wymiany informacji. Padła też propozycja usunięcia innych mediów ze strony głównej i zostawienie tylko odnośnika, podobnie jak jest z ukrytymi.

Reportaże &#8211; powinny trafiać do publicystyki czy do newswire? Przypomnieliśmy sobie, że celem wprowadzenia podziału na newsy i publicystykę była chęć oddzielenia informacji od dywagacji autorów na tematy przeróżne. Takie same kryteria powinny towarzyszyć klasyfikowaniu reportaży do odpowiednich działów.

Dyskusja przeniesiona na listę.

VIII. GRAFIKA. Uczestnicy spotkania są zgodni, że potrzebna nam nowa. Są 2 propozycje: dopracowania wersji niebieskiej z kafelkami ze zdjęciem bociana (choć akurat na to zdjęcie nie ma zgody, bo biały bociek jest używany przez ruchy pro-life) oraz poproszenie autora strony czarnej emilki o zrobienie projektu.

IX. Odbiór indymediów &#8211; ludzie nie kumają różnicy między newswire a redakcją, o głupoty w newswire oskarżana jest redakcja itd. itp.
W nowej wersji graficznej strony wszystkie przyciski powinny być wyraźne - odnośniki do polityki redakcyjnej, o nas i inne istotne.
PROPOZYCJA: Trzeba ułatwić publikowanie poprzez zmodyfikowanie formularza publikacji. Chodzi głównie o &#8222;ilość plików medialnych&#8221; &#8211; informacja, że po wybraniu ilości trzeba przycisnąć przycisk nie jest dostatecznie wyraźna. Należy też wyjaśnić, że pliki medialne oznaczają zdjęcia, filmy i nagrania dźwiękowe.
Chcemy stworzyć FAQ dotyczący publikowania, zawierający m. in. szczegółowe informacje na temat publikowania zdjęć, ich preferowanej wielkości, powody, dla których czasem nie wgrywają się wszystkie etc.

X. SOJUSZNICY
Propozycja &#8211; usunięcie linku ze strony głównej do czasu osiągnięcia konsensusu. Sojusznicy zostają na wiki jako dokumentacja indy.
Argumenty i stanowiska są takie jak we wcześniejszej dyskusji na liście. Nie ma zgody na wyłączenie &#8222;sojuszników&#8221; spod decyzji kolektywu redakcyjnego i polityki redakcyjnej, gdyż jest to dział który nas określa, jest informacją też na temat indymediów, przedstawia wizję tego, czym są indymedia.
Doszedł argument Szczyma: wiki jest stroną dobrą dla tworzenia dokumentów, jednak nieczytelną, niezrozumiałą i trudną do korzystania dla użytkowników, którym ma ona służyć.

Toruń ma przedstawić nową propozycję z konkretnymi zapisami do polityki redakcyjnej i dodatkowo uszczegółowionymi zasadami mającymi kierować sojusznikami.

XI. Jednym z proponowanych punktów była zmiana struktury komentarzy: podział na uzupełnienia i sprostowania widoczne pod tekstem, oraz &#8222;pod spodem&#8221; forum gdzie mogą toczyć się dyskusje. Nie zdążyliśmy jednak porozmawiać na ten temat, więc niczego mądrego nie wymyśliliśmy.

_______________________________________________
imc-pl-wawa mailing list
imc-pl-wawa_at_lists.indymedia.org
http://lists.indymedia.org/cgi-bin/mailman/listinfo/imc-pl-wawa
Received on Tue Apr 12 2005 - 14:32:12 CEST

This archive was generated by hypermail 2.3.0 : Wed May 21 2014 - 13:54:30 CEST